Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Cui bono? Cui prodest? Is fecit…*
*Кому це добре, кому це вигідно, той і зробив…
Сенека
Відвідавши сторінку Миколаївської міської ради Львівської області у соціальній мережі «Фейсбук», випадково натрапила на лист із цікавою назвою «Чи здатен суд захистити Миколаївську громаду?»
Даний лист адресовано Миколаївській міській раді, Миколаївській РДА, Миколаївському РВ ГУМВС України у Львівській області, Миколаївському МВ СБУ у Львівській області, Миколаївській районній газеті «Громада».
У листі констатується факт обурення громадськості Миколаєва роботою суддів та прийнятими ними рішеннями (без зазначення конкретних прикладів) та повідомляється про проведення мирного зібрання під промовистим гаслом: «Чи здатен суд захистити Миколаївську громаду?»
Звичайно прикро, що порушуючи питання довіри до Миколаївського районного суду і намагаючись з’ясувати з цього приводу думку жителів Миколаївщини, станом на 25.01.2015 року автори звернення «забули», навмисно чи несвідомо, повідомити «винуватця» мирної акції про заплановані заходи.
Відповідно виникає логічне запитання: кому і з приводу яких саме ухвалених рішень 28 січня 2015 року громадськість Миколаєва повинна висловити своє обурення?
Звертаємо Вашу увагу на те, що кожного дня у суді проводяться судові засідання, про які учасники повідомлені заздалегідь.
Неповідомлення суддів та працівників апарату суду про заплановану акцію може призвести наступних наслідків:
- судді не зможуть зустрітись з учасниками акції, оскільки будуть зайняті у судових засіданнях;
- судді зустрінуться з учасниками акції, однак змушені будуть відкласти судові засідання на інший день, проігнорувавши учасників судового засідання та порушивши строки розгляду справ.
Тобто в будь якому випадку організатори так званої мирної акції розраховують на незадоволення роботою суддів громадянами, які прийдуть на акцію та не зможуть поспілкуватися із суддями або учасниками судових процесів, розгляд справ яких відкладуть у зв’язку із проведенням акції.
Всі ми свідомі того, що основний принцип громадянського суспільства з утвердженим верховенством права полягає у тому, що права однієї людини закінчуються там, де починаються права іншої.
Важливо зазначити, що згідно Конституції України, Україна є демократичною і правовою державою, а єдиним джерелом влади є народ. Суд є державною інституцією, і відповідно забезпечення довіри громадян є ключовим аспектом його діяльності.
Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», основним завданням суду є здійснення правосуддя на засадах верховенства права, із забезпеченням кожному права на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією України і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Кожному гарантується захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону. Для забезпечення справедливого та неупередженого розгляду справ у розумні строки, встановлені Законом, в Україні діють суди першої, апеляційної, касаційної інстанцій та Верховний Суд України.
Кожен має право на участь у розгляді своєї справи у визначеному процесуальним законом порядку в суді будь-якої інстанції.
Правосуддя в Україні здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних та інших ознак.
Судовий розгляд справ здійснюється на засадах гласності та відкритості. Ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Кожен, хто не є стороною у справі, має право на вільний доступ до судового рішення в порядку, встановленому законом.
Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом. Учасники судового процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відеозапису, а також транслювання судового засідання допускається за рішенням суду.
Судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом.
Учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення, а також на перегляд справи Верховним Судом України.
Хотілося б наголосити, що новий КПК України кожному гарантує право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду та гарантує право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому законом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.
Отож, саме суд покликаний забезпечити ефективність відновлення порушених прав і свобод людини.
I.Я. Фойницький відзначав, що державне завдання судової влади - захист прав, законом дарованих, проти всіх їх порушників. Суд захищає права державні, суспільні й особисті. Проте основою всіх прав особи є її свобода.
Позитивний імідж суду формується завдяки правильному організаційному забезпеченню діяльності суду.
З даною метою у Миколаївському районному суді проводиться робота щодо створення комфортних умов перебування у приміщенні суду, скорочення строків розгляду судових справ, висвітлення інформації про діяльність суду тощо.
На офіційній веб-сторінці суду оприлюднюється інформація про справи, що надійшли до суду вперше; списки справ, призначених до судового розгляду; дати надходження апеляційних скарг та дати направлення справ до суду апеляційної інстанції; зразки заяв, реквізити рахунків, телефонний довідник тощо.
У Миколаївському районному суді створено інформаційних кабінет, у якому громадяни в змозі отримати інформацію про рух справи, подати документи, а також отримати копії судових рішень.
Для оперативного повідомлення сторін у справі про призначені судові засідання та прийняті судові рішення запроваджено надсилання судових повісток за допомогою смс-повідомлень та копій судових рішень на електронну адресу учасника судового процесу.
Наголошуємо на тому, що думка жителів Миколаївщини для нас є важливою, оскільки лише безпосередні споживачі послуг, які надаються судом, мають змогу реально оцінити якість роботи суддів та працівників апарату суду.
Нагадуємо, що на сайті суду уже більше року розміщено анкету для оцінки роботи суддів та суду загалом. Кожен бажаючий має можливість у будь-який час заповнити дану анкету та надіслати її на адресу суду. Інформація про таку можливість неодноразово поширювалась через соціальні мережі.
З метою з’ясування думки учасників судового процесу щодо якості роботи суду, справедливості судових рішень, поведінки суддів та працівників апарату суду у Миколаївському районному суді періодично проводиться анонімне анкетування. Результати анкетування оприлюднюються на сайті суду.
Звертаємо увагу на те, що у вестибюлі суду постійно розміщена скринька для голосування, і будь-який громадянин у будь-який час вправі одержати примірник анкети в інформаційному кабінеті та висловити свою думку щодо роботи суду.
Крім того, з питань діяльності суду головою суду та керівником апарату суду щотижня проводиться особистий прийом громадян. Також звернутись до суду можна за допомогою скайпу та через сторінки суду у соціальних мережах.
Щодо люстрації суддів, звертаємо Вашу увагу на те, що відповідно до Плану проведення перевірок відповідно до Закону України «Про очищення влади», затвердженого розпорядженням КМУ від 16.10.2014 року №1025-р, перевірка професійних суддів проводиться в період з грудня 2014 року по грудень 2015 року.
Згідно наказу №96/К від 08.12.2014 року «Про організацію проведення перевірки суддів Миколаївського районного суду Львівської області відповідно до Закону України «Про очищення влади» 08 грудня 2014 року визначено днем початку проведення перевірки відносно суддів районного суду.
Станом на 26.01.2015 року перевірка відносно суддів триває. Інформацію про початок перевірки, а також усі необхідні документи оприлюднено на офіційному сайті Миколаївського районного суду та є доступні для всіх бажаючих.
Р.S. Специфіка роботи суду полягає в тому, що одна сторона по справі, як правило, завжди незадоволена судовим рішенням. Тому рівень довіри до суду та задоволеності роботою суду ніколи не зможе бути стовідсотковим.
Том Р. Тайлер сказав: «Законність більше визначається відчуттям справедливості процесу, ніж результатом вирішення справи».
Отож, підтримуємо активістів ГО «Майдан Миколаївського району», ГФ «Миколаївська Народна Самооборона», Спілки пенсіонерів м. Миколаєва та громаду
м. Миколаєва у їхньому прагненні через мирні зібрання утвердити принципи верховенства права, демократії та громадянського суспільства у нашій державі.
Керівник апарату суду М.Дмитречко