Доволі часто життєві обставини змушують громадян звертатись до суду в цивільних справах в якості позивача, або ж бути відповідачами.
Право особи на звернення до суду за захистом її прав, свобод та законних інтересів є одним із найважливіших прав, гарантованих Конституцією України.
Позовну заяву, скаргу, клопотання чи будь-який інший документ особа може подати до суду особисто, через представника, або ж надіслати поштою.
У більшості випадків, звернення до суду здійснюється шляхом пред’явлення позову. Процесуальне законодавство не передбачає обов’язкової форми (шаблону) позовної заяви, проте встановлює необхідні її реквізити, які передбачені у ст.119 ЦПК України.
Так, позовна заява повинна містити:
- найменування суду, до якого подається заява;
- ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання або місцезнаходження, поштовий індекс, номер засобів зв'язку, якщо такий відомий;
- зміст позовних вимог;
- ціну позову щодо вимог майнового характеру;
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
- зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;
- перелік документів, що додаються до заяви.
Також до позовної заяви додаються оригінали документів, що підтверджують сплату судового збору.
Відповідно до ч. 3 ст. 119 ЦПКУ позовна заява повинна бути підписана особою, яка її подає, із зазначенням дати її подання. Важливо відзначити, що днем подання заяви до суду є не дата, вказана у позовній заяві, а день її реєстрації в канцелярії суду або день відправлення заяви на адресу суду поштою.
Відповідно до ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», канцелярія суду забезпечує прийом документів від громадян щоденно протягом робочого дня.
Стаття 120 ЦПКУ встановлює також обов’язок позивача додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. Копія позовної заяви може бути виготовлена шляхом копіювання оригіналу, підписаного позивачем. Також може бути подано необхідну кількість позовних заяв, особисто підписаних позивачем (або його представником). При цьому усі примірники повинні бути ідентичними між собою.
Правила щодо подання копій не поширюються на позови, що виникають з трудових правовідносин, а також про відшкодування шкоди, завданої внаслідок злочину чи каліцтва, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду.
Якщо позовна заява подається представником позивача, до позовної заяви додається довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження.
Варто відзначити, що при поданні до суду позовної заяви, позивач (або його представник) вправі подати заявку про здійснення виклику в судове засідання шляхом надсилання смс-повідомлень та про надіслання копій процесуальних документів на відповідну електронну пошту.
Звертаємо увагу на те, що працівник апарату суду, який проводить прийом громадян, не вправі надавати юридичні консультації або виконувати прохання чи вимоги, що не входять до його посадових обов’язків.